Сите написи од Volino.mk

Велигденското јајце – значење, традиција и обичаи

Велигденското јајце – значење, традиција и обичаи
April 13, 2017

За Велигден има многу обичаи во светот, но само еден ги обединува сите. Вапцањето на јајца е обичај кој има своја симболика. Тоа е затворено,  мртво, а од него излегува нов живот што го претставува Христовото воскресение од гробот. Велигденското ... Дочитај »

Волино, место каде луѓето и штрковите секогаш се враќаат

Волино, место каде луѓето и штрковите секогаш се враќаат
March 31, 2017

Волинци се горди на уште една традиција, а тоа е пролетното враќање на штрковите. Така е и оваа година. Со доаѓањето на пролетта парот штркови се врати во своето гнездо на врвот од селското училиште. Тоа е онаа убава бела ... Дочитај »

Трета МФЛ:Сатеска среќно до трите бода

Трета МФЛ:Сатеска среќно до трите  бода
March 12, 2017

Во рамките на 15 коло од Третата лига Југозапад, денес на “Ѓоргов мост”  Сатеска забележа победа против екипата на “Фламуртари”, од Радолишта, со резултат 2-1 ( 1-0 ) и дојде до нови злато вредни три бода. Домашниот тим денес беше ... Дочитај »

Југу-југу-у-у-у

Југу-југу-у-у-у
February 28, 2017

Неделата пред Прочка се вика  Сирна недела или Сирници поради тоа што во овој период се јадат млечни производи. Некои ја викаат и Бела недела. Понеделникот  се нарекува Сирни понеделник или кај нас во Волино е познат како Југу Југу . Од ... Дочитај »

Денес е Чист Понеделник

February 27, 2017

Понеделникот по Прочка се вика Чист Понеделник и тогаш започнува  седумнеделниот Велигденски пост, кој трае 42 дена се до Воскресението на Исус Христос – Велигден. Датумот за почетокот на постот зависи од датумот на прославувањето на најголемиот христијански празник – ... Дочитај »

Прости ми, простeно да ти е !

February 26, 2017

Празникот Прочка или Велики Поклади, кај нас  познат како Проштени Поклади спаѓа во најголемите христијански празници, според некои веднаш по Божик и Велигден. На Проштени поклади  се изведуваат повеќе обичаи како што се проштевањето (оттука и празникот го добил името) ... Дочитај »

Цвете Делиоски именуван за нов “кормилар” на ФК Сатеска

Цвете Делиоски именуван за нов “кормилар” на ФК Сатеска
February 22, 2017

Поранешниот младински фудбалски репрезентативец на Македонија, Цвете Делиоски, од Враништа е именуван за нов шеф на стручниот штаб на ФК Сатеска- соопштуваат од Клубот. Цвете Делиоски, кој важи за млад, перспективен и надежен фудбалски стручњак својата тренерска кариера ја започна ... Дочитај »

Црковниот бунар дом на смоковите

February 18, 2017

Од памтивека бунарот во дворот на Црквата “Св.Богородица”  е живеалиште на смокови. При секоја посета на црквата граѓаните љубопитно  погледнуваат во бунарот за да видат некој смок. Тие се домаќини, чувари. Од кога знаеме за себе, смоковите се тука. Никој ... Дочитај »

Фото: Тупање пипер

Фото:  Тупање пипер
February 15, 2017

Црвениот пипер е еден од најупотребуваните зачини во националната кујна. Има благ вкус и загревачко дејство. Има својство да ги засилува аромите на другите зачини во јадењето. Тој додава  вкус и арома не само на јадења, туку и на различни ... Дочитај »