Сите написи од volino.mk

Јубилејно 20-то издание на “Богородица Куп“, пријавување до 10 август

Јубилејно 20-то издание на “Богородица Куп“, пријавување до 10 август
July 31, 2017

Фудбалскиот клуб  “Сатеска”  по јубилеен 20-ти пат го организира Турнирот во мал фудбал “Богородица Куп 2017” , во чест на празникот Успение на Пресвета Богородица, заштитничка на Волино. Пријавувањето на екипите ќе биде од денес до 10 Август. Турнирот ќе ... Дочитај »

Не само струшката гори и волинската депонија

Не само струшката гори и волинската депонија
July 26, 2017

Не е проблем само струшката депонија, која пак гори, денес попладне гореше  и дивата депонија, лоцирана до распределителната градба на каналот на река  Сатеска, во Волино. Од истата се креваше густ облак на чад. Се работи за депонија која со ... Дочитај »

ФК Сатеска ги пали моторите за новата сезона

ФК Сатеска ги пали моторите за новата сезона
July 25, 2017

Од утре, среда, 26.07. четата на  Цвете Делиоски започнува со подготовките за новата сезона 2017/18  во Третата лига. Според зборовите на тренерот Делиоски подготовките ќе се одвиваат на теренот во Волино, претпладне и попладне, а во подготвителниот период се очекува ... Дочитај »

Новото првенство во Третата МФЛ Југозапад почнува на крајот на Август, учеството на ФК Сатеска неизвесно !?

Новото првенство во Третата МФЛ Југозапад почнува на крајот на Август, учеството на ФК Сатеска неизвесно !?
July 13, 2017

Од Третата МФЛ  Југозапад соопштуваат дека новата сезона 2017/2018 ќе започне на 27 Август, а извлекувањето на ждрепката ќе биде на 27 Јули, во седиштето на Лигата, Битола. Во барабанот за новото првенство треба да се најдат 14 екипи, меѓу ... Дочитај »

Финален ден на младинскиот турнир во мал фудбал

Финален ден на младинскиот турнир во мал фудбал
June 23, 2017

 Вечерва е завршницата на првиот младински турнир во мал фудбал „Меморијал Зоран Митрески – Бутрагењо“, Волино 2017. На првиот турнир учество зедоа вкупно 16 екипи. Во изминативе десетина дена на спортскиот полигон во село Волино публиката имаше можност да види повеќе ... Дочитај »

Денес почнува првиот младински турнир во мал фудбал “Меморијал Зоран Митрески – Бутрагењо”

Денес почнува првиот младински турнир во мал фудбал “Меморијал Зоран Митрески – Бутрагењо”
June 12, 2017

По иницијатива на младинците на село Волино од оваа година започнува Младински турнир во мал фудбал, кој ќе го носи името на легендата на ФК Сатеска, Зоран Митрески-Бутрагењо. За учество на првиот турнир пријавени се вкупно 16 екипи, поделени во ... Дочитај »

Трета МФЛ: Победа на Сатеска за осмо место

Трета МФЛ: Победа на Сатеска за осмо место
May 14, 2017

Екипата на Сатеска со победа на Ѓоргов Мост го заврши првенството во Третата лига Југозапад. Во последното 26 коло Сатеска ,во натпревар за престиж, иако хендикепирана со неиграњето на пет првотимци, ја совлада екипата на Влазними од Струга, со 4-3 ... Дочитај »

Сатеска обезбеди опстанок во Третата лига

Сатеска обезбеди опстанок во Третата лига
May 7, 2017

И покрај денешниот пораз од лидерот , ФК Струга Трим Лум од 4-0 ( 3-0 ), екипата на Сатеска на коло пред крајот на првенството и теоретски го обезбеди опстанокот во Третата лига Југозапад. Денес домашните заслужено победија, но останува ... Дочитај »

ТРЕТА МФЛ: Сатеска со петарда ја испрати Могила

ТРЕТА МФЛ: Сатеска со петарда ја испрати Могила
May 3, 2017

Победничката серија на Сатеска продолжи. Денес, во рамките на 24 коло на Третата лига Југозапад Сатеска ја забележа третата последователна победа. На Ѓоргов Мост совладана беше екипата на Могила Бимилк, со резултат 5-2  ( 5-0 ). Домашните победата ја обезбедија ... Дочитај »