Иселеници

ВОЛИНСКИ ТРАДИЦИОНАЛЕН ИЗЛЕТ ВО СТЕНВОЛ ПАРК, АВСТРАЛИЈА

ВОЛИНСКИ ТРАДИЦИОНАЛЕН ИЗЛЕТ ВО СТЕНВОЛ ПАРК, АВСТРАЛИЈА
December 26, 2014

На Католички Божик, Волинци по неколку децениска традиција се собраа повторно во месноста Стенвол Парк, недалеку од градовите Сиднеј и Волонгонг за со пијалаци и храна го одбележат празникот, а и да се поприкажат за поминатото детство во Волино и Македонија, а ... Дочитај »

И волинци на “Театарот на соништата”

И волинци на “Театарот на соништата”
October 28, 2014

Во неделата во најпрестижната фудбалска лига, Премиер лигата,  во Манчестер се играше дерби натпреварот помеѓу Манчестер Јунајтед и Челзи 1-1. И волинци беа дел од овој фудбалски спектакл. На трибините на Олд Трафорд, како навивачи на домашните се најде семејството ... Дочитај »

Нова поетска книга – “Двојник“ од Жаклина Михајлова

Нова поетска книга – “Двојник“ од Жаклина Михајлова
July 30, 2014

Деновиве, во издание на Агенцијата за иселеништво на Република Македонија излезе од печат новата поетска книга насловена “Двојник“на Жаклина Михајлова, македонска поетеса од Сиднеј, Австралија. Книгата е поделена на три три дела: Илузија, Хармонија и Моја Македонија, каде што низ ... Дочитај »

Сергија Секулоски – Македонски активист, кој не треба да се заборави

Сергија Секулоски – Македонски активист, кој не треба да се заборави
July 19, 2014

Сергија е роден на 7-ми октомври 1933 година во село Волино, Охридско, Македонија. Тој е прво од петте деца (Ѓорѓи, Благуна, Ристо и Богоја) на Санта и Вангел Секулоски. Роден е во време кога во Македонија владееше големо-српската хегемонија и ... Дочитај »

Македонскиот театар од Сиднеј гостува во Охрид

Македонскиот театар од Сиднеј гостува во Охрид
June 11, 2014

Македонскиот театар од Сиднеј на 14 јуни во Домот на културата во Охрид, ќе ја одигра преставата “Борење со мечката” по текст од Душан Ристевски, во режија на Стефо Нанцу. Душан Ристески е еден од најпознатите македонски писатели кој твори и ... Дочитај »

Електронска верзија од “Угрејсонце во мојот сон” од Иван Трпоски

Електронска верзија од “Угрејсонце во мојот сон” од Иван Трпоски
June 4, 2014

Познатиот поет и писател од дијаспората, волинецот Иван Трпоски со мало задоцнување ја објави електронската форма од неговата наградена збирка “Угрејсонце во мојот сон” на минатогодишниот конкурс за најдобра збирка песни од поет македонец од дијаспората, во организација со Агенцијата ... Дочитај »

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Методиj во Сиднеј

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Методиj во Сиднеј
May 27, 2014

Во неделата на 25–ти мај, 2014 година, со најголеми почести се одржа чествување на славните Браќа Свети Кирил и Свети Методиj Солунски. Македонскиот Просветно Училишен Одбор за Нов Јужен Велс , како и секогаш, натпросечно ја организира оваа величенствена свеченост ... Дочитај »

Во Сиднеј одржана Комеморација за професорот Науме Радически

Во Сиднеј одржана Комеморација за професорот Науме Радически
May 10, 2014

Во просториите на Македонското литературно друштво “ Григор Прличев“ во Сиднеј, се одржа комеморација за професорот Науме Радически. “Д-р Науме Радически беше почесен член на литературното друштво од Сиднеј, еден од најголемите пријатели на поетите творци во Австралија, човек со ... Дочитај »

Поезија на Жаклина Михајлова објавена во светска Антологија на хаику поезијата во Романија

Поезија на Жаклина Михајлова објавена во светска Антологија на хаику поезијата во Романија
April 7, 2014

Деновиве беше објавена светската  Антологија на  хаику поезија “Острење на зелениот молив“ за 2014, во Романија.  Меѓу автори од целиот свет, во потесниот избор беше застапена поезија на  поетесата Жаклина Михајлова, објавена на англиски , македонски и романски јазик. Жаклина ... Дочитај »

По повод 36 годишнината од постоењето на Литературното друштво „Григор Прличев“ ДОДЕЛЕНИ НАГРАДИ ЗА ЗАСЛУГА

По  повод 36 годишнината од постоењето на Литературното друштво „Григор Прличев“ ДОДЕЛЕНИ НАГРАДИ ЗА ЗАСЛУГА
April 7, 2014

Минатиот петок, 4 април, во просториите на Литературното друштво „Григор Прличев“, по повод 36 годишнината од постоењето на истото се одржа пригодна средба на која на некои членови им се доделија посебни награди за заслуга за минатогодишната работа во промовирање на македонскиот ... Дочитај »