Иселеници

Брендот Волино Сити стигна и до Њу Џерзи

Брендот Волино Сити стигна и до Њу Џерзи
April 1, 2014

Брендот на Волино Сити или овој пат  Volino City Cafe & Restourant стигна дури до Њу Џерзи.   Поточно станува збор за ново отворениот кафе ресторант во градот Патерсон, Њу Џерзи, а во споственост на волинчаните Јоне и Јагода Короскоски. ... Дочитај »

Во Сиднеј ПРОМОВИРАНА КНИГАТА „УГРЕЈСОНЦЕ ВО МОЈОТ СОН“ ОД ИВАН ТРПОСКИ

Во Сиднеј ПРОМОВИРАНА КНИГАТА „УГРЕЈСОНЦЕ ВО МОЈОТ СОН“ ОД ИВАН ТРПОСКИ
March 30, 2014

Минатиот петок, 28 март, во просториите на градската библиотека во Хрствил, предградие на Сиднеј, во пристуство од стотина посетители Литературното друштво „Григор Прличев“ ја промовира книгата избор поезија „Угрејсонце во мојот сон“ (The sunrise in my dream) од поетот Иван ... Дочитај »

Во Мелбурн промовирана книгата: “Вечна светнина над Македонија”

Во Мелбурн промовирана книгата: “Вечна светнина над Македонија”
March 3, 2014

Книгата: “Вечна светнина над Македонија” е прва книга на Гордана Димовска, која живее во Мелбурн, Австралија. Книгата е публикувана од “Св. Висарион” Република Македонија (едиција  одблесоци на љубовта и мудроста-одбрани научни дела  за Македонија). Авторката Димовска ги ангажирала следните редактори ... Дочитај »

Дефиле во Перт со македонска народна носија

Дефиле во Перт со македонска народна носија
January 31, 2014

Перт од Западна Австралија, е познат град, кој даде гостопримство на околу 15 Иљади иселеници Македонци од сите делови на Македонија, а и од комшиските држави на Република Македонија. Перт стана познат меѓу македоинското иселеништво во САД, Канада и Европа, ... Дочитај »

Волинска поддршка за Перо Антич во Чикаго

Волинска поддршка за Перо Антич во Чикаго
January 5, 2014

За сите оние кои не се претходнo информирани, Македонскиот репрезентативец Перо Антич, е првиот македонец што заиграл во НБА лигата. Имено тој оваа сезона потпиша за НБА тимот на АТЛАНТА ХОКС. Сето тоа резултираше со огромна посетеност на НБА натреварите ... Дочитај »

ВОЛИНСКИ ТРАДИЦИОНАЛЕН ИЗЛЕТ ВО СТЕНВОЛ ПАРК, АВСТРАЛИЈА

ВОЛИНСКИ ТРАДИЦИОНАЛЕН ИЗЛЕТ ВО СТЕНВОЛ ПАРК, АВСТРАЛИЈА
December 26, 2013

В чера, на Католички Божик, Волинци по неколку децениска традиција се собраа повторно во месноста Стенвол Парк, недалеку од градовите Сиднеј и Волонгонг за со пијалаци и храна го одбележат празникот, а и да се поприкажат за поминатото детство во Волино и ... Дочитај »

Традиционален концерт на македонските училишта во НЈВ

Традиционален концерт на македонските училишта во НЈВ
December 10, 2013

Во саботата, на 7-ми декември 2013 година во културниот центар ,,Илинден”, при црквата ,,Св. Петка” во Рокдаел, ce одржа традиционалниот концерт за учениците што го изучуваат македонскиот јазик во редовните и етничките училишта во Нов Јужен Велс. На свечената приредба, ... Дочитај »

ГОРДАНА ИВАНОСКА – НОВО ЛИКОВНО ЛИЦЕ ВО ГРИНГИЛА, АВСТРАЛИЈА

ГОРДАНА ИВАНОСКА – НОВО ЛИКОВНО ЛИЦЕ ВО ГРИНГИЛА, АВСТРАЛИЈА
November 29, 2013

Неодамна во Австралија допатува брачната двојка Гордана и Гоце Иваноски. Тие своето венчаничко „Да“ го кажаа пред матичните служби во Охрид, а истото треба да го кажат и пред свештеник во фебруари идната година во црквата „Св. Димитрија Солунски“ во ... Дочитај »

Во Сиднеј – Австралија: Подем на македонската култура

Во Сиднеј – Австралија: Подем на македонската култура
November 25, 2013

Минатиот петок и сабота имавме можност да ги видиме двете последни престави на драмата „Борење со мечка“ од Душан Ристевски во режија на Стефо Нанцу и Австралиско македонскиот театар од Сиднеј. Со тоа заврши нивната сезона за оваа година и ... Дочитај »

Македонците во Џилонг малобројни на највредни во Австралија

Македонците во Џилонг малобројни на највредни во Австралија
November 22, 2013

Ми причинуваше големо задоволство што имав можност на поминување низ Џилонг, индустриски град блиску до Мелбурн, да го посетам Македонскиот центар и црквата „Св. Јован Крстител“ кои се наоѓаат во населбата Bell Post Hill. На секој минувач на патот за ... Дочитај »