Култура

Виното во Македонија

February 26, 2011

Кога се работи за историјата на виното неизбежно мора да се спомене и Македонија. Македонија има винска историја која датира уште од античките времиња. Виното на овие простори било меѓу омилените пијалоци на античките кралеви Филип Втори и неговиот син ... Дочитај »

14 Февруари-Ден на виното и љубовта

February 14, 2011

Православните го слават Св. Трифун, католиците Св. Валентин Православните верници денеска го слават Св.Трифун -заштитникот на лозјата и овошките.Лозарите традиционално го одбележуваат овој празник, надевајќи се дека светецот ќе им помогне грозјето да биде благо, а бочвите полни со вино. На ... Дочитај »

Водици во Волино

January 18, 2011

18 јануари Водопост, утрото кумовите одат во црквата “Св.Богородица” и ги земаат крстовите и котлињата со босилекот оставени вечерта и шетаат по село.Најнапред ги посетуваат нивните куќи,а потоа редоследно ги поминуваат сите куќи во селото.Долномаалските кумови поминуваат редоследно од куќата ... Дочитај »

Волинци ја прославија Василица – Стара Нова Година

Волинци ја прославија Василица – Стара Нова Година
January 14, 2011

Синоќа, продолжувајќи ја традицијата со ритуалот на палењето на Василичарскиот оган, маскирањето, посета на секоја куќа, со оро и песна , вино и ракија  Волинци го прославија дочекот на Стара Нова година Дочитај »

Василица во Волино

January 13, 2011

Василица (Стара Нова Година ) во Волино се слави од дамнешни времиња. Во очи на Василица, вечерта Волинци се собираат на сретсело (срецело) каде се пали Василичарскиот оган. Младите се маскираат,односно се прават бајачи. Потоа,организирано, маскирани и со музика шетаат ... Дочитај »

Волинци на Божиќниот концерт на Јордан Митев

January 10, 2011

По повод Христово Рождество – Божиќ, во саботата 08.01 2011 година,во спортската сала во Радовиш, “Голем Божиќен концерт” одржа новата ѕвезда на македонската фолк естрада, голем пријател на Волино, младиот и надежен Јордан Митев Дочитај »

Божиќ во Волино

January 7, 2011

По повод празникот Божиќ, “Рожденство Христово” – синоќа од страна на младината на Волино беше организирано заедничко бдеење и прославување на празникот Дочитај »

Дочекот на Новата 2011 во Волино

January 3, 2011

Во добро расположение и весела  атмосфера Волинчани ги прославија новогодишните празници. Во Café Bar Hollywood  дочекот на “Новата 2011 година” помина во одлична атмосфера. Задолжен за тоа беше маестро Јордан Митев, кој ја имаше и можноста прв да им ја честита ... Дочитај »

Осветување и положување камен-темелник на црквата “Св. Петка”

August 2, 2010

На 2 август 2010 година –  Илинден, во  Волино , се освети и положи камен-темелник за изградба на нова црква посветена на “Св. Петка”. Чинот осветување и положувањето камен-темелник го изврши Владиката г. Тимотеј. По завршувањето на чинот на осветување ... Дочитај »