Култура

ПРОГРАМА ЗА ПРОСЛАВА НА “ВАСИЛИЦА ВОЛИНО 2017

ПРОГРАМА ЗА ПРОСЛАВА НА “ВАСИЛИЦА ВОЛИНО 2017
January 12, 2017

Пeток, 13 Јануари 16.00 – ПАЛЕЊЕ НА ВАСИЛИЧАРСКИОТ ОГАН 17.00- 02.00 – ВАСИЛИЧАРСКА ПОСЕТА НА ДОМОВИТЕ НА ВОЛИНЦИ -/ зет, неста, гатач, тркалач со придружба на василичари и музиканти / Сабота, 14 Јануари 11.00 – ПОЧЕТОК НА ВАСИЛИЧАРСКОТО ПРАЗНУВАЊЕ СО ... Дочитај »

Божиќна честитка

Божиќна честитка
January 7, 2017

Утринава со биење на камбаните јавена е радосната вест Христос се роди, вистина се роди. Денес сите православни христијани го слават Рождеството Божје.  На денот на Исусовото раѓање Ви посакуваме љубов и радост, среќа и ведрина, насмевка и топлина и ... Дочитај »

Мила ми е Партијата, ама помило ми е Селото

Мила ми е Партијата, ама помило ми е Селото
October 26, 2016

Подолго време размислував дали јавно да ги споделам овие мои размислувања. За да не бидам погрешно сфатен. За да не рече некој, ете како претседател на општинска организација  на политичка партија терам некаква политичка кампања. Сепак , како човек “без ... Дочитај »

Домашни Волински Губи

Домашни Волински Губи
September 3, 2016

Ако италијанците се мајстори за шпагети, тортелини, фиде, пене, спиралети, критараки, канелони, макарони полжавчиња… Ние македонците сме веле-мајстори за Губи или уште познати како јуфки По рецептот на бабите, летно време се до доцна есен, додека времето е доволно топло ... Дочитај »

Медал за заслуги за Македонија доделен на нашиот Иван Трпоски

Медал за заслуги за Македонија доделен на нашиот Иван Трпоски
July 20, 2016

Денеска со „Медал за заслуги за Македонија” од страна на претседателот на државата, беше одликуван нашиот Иван Трпоски. Медалот му се доделуваат за неговата исклучителна посветеност и ангажираност во своето работење во неговата земја Австралија, со што дал значаен придонес ... Дочитај »

За Света Недела голем Црковно – народен собир во Волино

За Света Недела голем Црковно – народен собир во Волино
July 17, 2016

Во чест на празникот Света Недела, 20 Јули / среда /, во Волино ќе се одржи голем Црковно –народен собир. Чествувањето ќе започне во 08,00 часот со Света празнична литургија во Црквата Света Недела, во сослужение на новиот парохискиот свештеник, ... Дочитај »

Од златно и сребрено до дрвено и камено

Од златно и сребрено до дрвено и камено
June 26, 2016

Народот рекол дека убавите работи брзо се забораваат. Не така далеку се 2006,2007… 2015. Денес, кога сите тераат напред, ние се враќаме назат. Кога сите градат, ние растураме. Кога сите создаваат, ние разнебитуваме. А, бевме поблиску од сите. Нека фотографиите ... Дочитај »

14 Февруари-ЉУБОВ И ВИНО

14 Февруари-ЉУБОВ И ВИНО
February 14, 2016

Западната и источната христијанска црква денеска ги слават своите светци. Православните – Свети Трифун, Лозарите традиционално го одбележуваат Свети Трифун, надевајќи се дека светецот ќе им помогне грозјето да биде благо, а бочвите полни со вино. Заштитникот на лозјата на ... Дочитај »

Светa Неделската сала доби прозорци

Светa Неделската сала доби прозорци
April 11, 2015

Во втората фаза од изградбата на  Света Неделската сала, кај црквата “Св. Недела” која се одвиваше изминатава недела, беа поставени нови прозорци. Неофицијално цената за поставување на високо квалитетните прозорcи изнесува околу 4000 евра. Објектот се гради според Проектот, изработен од ... Дочитај »

ФОТО: ВАСИЛИЦА 2015

ФОТО: ВАСИЛИЦА 2015
January 14, 2015

Продолжувајќи ја традицијата со ракија и вино, колбаси и топло лепче, волинци под маски ја дочекаа Старата Нова година. Како и минатата година такаа и оваа, продифилираа голем број на маски. Денес, на “срцело”,  продефилира многу нови маски, притоа трите ... Дочитај »