Култура

Василица во Волино – традиција и обичаи

Василица во Волино – традиција и обичаи
January 13, 2015

Василица (Стара Нова Година ) во Волино се слави од памтивек. И во времето на комунистичкиот режим кога василичарските прослави се забранувале Волинци ја празнувале Василица и ја продолжувале традицијата која непрекинато трае до денес. Возрасните за овие прослави се подготвуваат ... Дочитај »

Во цркватa Св. Богородица ќе се одржи Божиќна Богослужба

Во цркватa Св. Богородица ќе се одржи Божиќна Богослужба
January 6, 2015

Со молитва и литургија  во црквата Успение на Пресвета Богородица, во Волино  ќе се одбележи еден од најголемите христијански празници, Рождество Христово – Божиќ, посветен на раѓањето на Исус Христос.  7  Јануари-Рождество Христово  00.00 часот– Биење на црковната камбана 08.30 часот– ... Дочитај »

1 јануари неработен ден за сите граѓани на Република Македонија

1 јануари неработен ден за сите граѓани на Република Македонија
December 27, 2014

Од министерството за труд и социјална политика, соопштуваат дека согласно со Законот за празниците на РМ , 1 јануари 2015 година (четврток), Нова Година, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија Дочитај »

11-ти Октомври, денот на македонското народно востание против фашистичките окупатори

11-ти Октомври, денот на македонското народно востание против фашистичките окупатори
October 11, 2014

Македонија денеска со гордост и длабока почит го одбележува 11-ти Октомври, денот на македонското народно востание против фашистичките окупатори. Македонскиот народ пред точно 73 години на денешен ден, се запиша во светлата книга на народите на светот кои што го ... Дочитај »

Македонскиот театар од Сиднеј гостува во Охрид

Македонскиот театар од Сиднеј гостува во Охрид
June 11, 2014

Македонскиот театар од Сиднеј на 14 јуни во Домот на културата во Охрид, ќе ја одигра преставата “Борење со мечката” по текст од Душан Ристевски, во режија на Стефо Нанцу. Душан Ристески е еден од најпознатите македонски писатели кој твори и ... Дочитај »

Слават волинските полуматуранти

Слават волинските полуматуранти
June 5, 2014

Се ближи крајот на школската година, а за генерацијата која што завршува осмо одделение  значи и крај на основното образование, односно полуматура. Вечерва волински полуматуранти заедно со своите соученици ја прославуваат полуматурата. На нашите полуматуранти им претстои запишување и продолжување ... Дочитај »

Фотосторија: Ѓомлезе на волински начин

Фотосторија: Ѓомлезе на волински начин
June 5, 2014

Ѓомлезето е најдобриот македонски традиционален специјалитет, каков што нема никаде во светов. Најмногу е застапен во Охрид и охридско. Може да се сретне под различни имиња ( ѓомлезец, ѓоа-мезе, тури-потпечи), но кај нас е познат како ѓомлезе. Се подготвува на ... Дочитај »

Електронска верзија од “Угрејсонце во мојот сон” од Иван Трпоски

Електронска верзија од “Угрејсонце во мојот сон” од Иван Трпоски
June 4, 2014

Познатиот поет и писател од дијаспората, волинецот Иван Трпоски со мало задоцнување ја објави електронската форма од неговата наградена збирка “Угрејсонце во мојот сон” на минатогодишниот конкурс за најдобра збирка песни од поет македонец од дијаспората, во организација со Агенцијата ... Дочитај »

Мишела Иваноска-новиот Волински талент

Мишела Иваноска-новиот Волински талент
May 24, 2014

Волино низ годините знаело да промовира по некој талент. Овој пат, како доказ е шест годишната Мишела Иваноска. Таа со одличниот вокален и сценски настап при изведба на песната “Плишано мече”, на овогодинашниот детски фестивал “Распеано рибарче”, изнуди воодушевување и ... Дочитај »

Светите Кирил и Методиј писменост ни дарија

Светите Кирил и Методиј писменост ни дарија
May 24, 2014

Секој народ во сопствената историја има свои патријарси, херои и генији кои со својот живот и со својата личност, поставиле основни критериуми на вредност, по кои ќе се движат идните генерации. Па така и нашите патријарси,  светите Кирил и Методиј, ... Дочитај »