Лична Македонија

Волинчанецот Зоран Ногачески е кандидат за градоначалник на општина Дебрца

Волинчанецот Зоран Ногачески е кандидат за градоначалник на општина Дебрца
September 21, 2017

Волинчанецот Зоран Ногачески е изборот на кандидат за Градоначалник на општина Дебрца од Коалицијата “ Живот во Македонија за сите “.  Зоран Ногачески е од село Волино. Роден е 1966 година, по вокација е дипломиран правник. Во својата професионална кариера ... Дочитај »

ОФИЦИЈАЛНО: 8-та “Волинска Регата 2017”- традицијата продолжува

ОФИЦИЈАЛНО: 8-та “Волинска Регата 2017”- традицијата продолжува
June 18, 2017

Во недела 09.07.2017  година со почеток во 12:00 ч.  по осми пат ќе се одржи традиционалната “Волинска регата 2017″. Имено манифестацијата започна да се организира во 2010 година  по иницијатива на волинецот Саре Мочароски и истата нема натпреварувачки карактер, туку ... Дочитај »

ФОТО: Василица 2017

ФОТО: Василица 2017
January 14, 2017

Продолжувајќи ја традицијата со ракија и вино, колбаси и топло лепче, волинци под маски ја дочекаа Старата Нова година. Како и минатата година такаа и оваа, продифилираа голем број на маски. Денес, на “срцело”,  продефилира многу нови маски, притоа трите ... Дочитај »

Здравица за Стара Нова Година

Здравица за Стара Нова Година
January 14, 2017

Благочестиви сестри и браќа христијани, Во новото лето Господово 2017 Ви посакуваме најдобри желби за здравје и среќа, за мир и радост, а дури потем за сето она што може со рака да се допре. Значи: ви го посакуваме најпрво ... Дочитај »

ПРОГРАМА ЗА ПРОСЛАВА НА “ВАСИЛИЦА ВОЛИНО 2017

ПРОГРАМА ЗА ПРОСЛАВА НА “ВАСИЛИЦА ВОЛИНО 2017
January 12, 2017

Пeток, 13 Јануари 16.00 – ПАЛЕЊЕ НА ВАСИЛИЧАРСКИОТ ОГАН 17.00- 02.00 – ВАСИЛИЧАРСКА ПОСЕТА НА ДОМОВИТЕ НА ВОЛИНЦИ -/ зет, неста, гатач, тркалач со придружба на василичари и музиканти / Сабота, 14 Јануари 11.00 – ПОЧЕТОК НА ВАСИЛИЧАРСКОТО ПРАЗНУВАЊЕ СО ... Дочитај »

Илинден – Денот на Републиката

Илинден – Денот на Републиката
August 2, 2014

Денот на Републиката е голем државен празник на Република Македонија.  Се прославува на 2 август, кој е исто така и голем верски празник—Илинден, во чест на пророкот Св.Илија. Денот на Републиката се прославува во знак на сеќавање на два големи настани ... Дочитај »

Фотосторија: Ѓомлезе на волински начин

Фотосторија: Ѓомлезе на волински начин
June 5, 2014

Ѓомлезето е најдобриот македонски традиционален специјалитет, каков што нема никаде во светов. Најмногу е застапен во Охрид и охридско. Може да се сретне под различни имиња ( ѓомлезец, ѓоа-мезе, тури-потпечи), но кај нас е познат како ѓомлезе. Се подготвува на ... Дочитај »

Ѓурѓовден 2014

Ѓурѓовден 2014
May 6, 2014

Со утринска литургија и традиционалното одење с крсти, со песната Крсти носам, Бога молам, Тропарот за Велигден и торжествениот поздрав Христос Воскресе-Вистина Воскресе Волинци го прославија празникот Ѓурѓовден, посветен на Св.Георгиј Победоносец. Литијата  предводена од свештеникот Диме Димоски ги обиколи ... Дочитај »

Македонско вино

Македонско вино
February 10, 2014

Кога се работи за историјата на виното неизбежно мора да се спомене и Македонија. Македонија има винска историја која датира уште од античките времиња. Виното на овие простори било меѓу омилените пијалоци на античките кралеви Филип Втори и неговиот син ... Дочитај »

“Денот на Дрвото- засадија својата иднина” 2013

“Денот на Дрвото- засадија својата иднина” 2013
November 27, 2013

Денес во рамките на акцијата “Денот на Дрвото – засадија својата иднина” есен 2013 година, планирано е да се засадат 5 милиони дрвја на ниво на Р. Македонија. Сонот за пошумена Македонија преку засадување на иднината се роди во август ... Дочитај »