Лична Македонија

Падна првиот снег во Волино

Падна првиот снег во Волино
November 27, 2013

Македонија од синоќа е покриена со снежна обвивка. Падна и првиот снег во Волино. Снегот кој започна да врне со силен интензитет околу 22 часот, а продолжи да паѓа со  послаб интензитет во текот на ноќта, направи Волино да наликува ... Дочитај »

И КРИСТИЈАН ДОНЕСЕ КАМЧЕ ВО АВСТРАЛИЈА

И КРИСТИЈАН ДОНЕСЕ КАМЧЕ ВО АВСТРАЛИЈА
October 5, 2013

Приказната за позајмување камче од езерските извори кај манастирот „Свети Наум“ крај Охрид започна вака: На нашето прво патување во Македонија во 1979 година, покрај нас со сопругата Нада ја поведовме и тригодишната ќерка Билјана. Така покрај родното наше Волино ... Дочитај »

Сиднеј, Пекинг, Истанбул, Волино

Сиднеј, Пекинг, Истанбул, Волино
September 17, 2013

Еве ме и по седми пат тргнав за Р.Македонија преку Пекинг (Кина) и Истанбул (Турција). Овој пат со мене ке патуват сопругата Нада и фамилијата на зет ми Тони и ќерка ми Билјана, Лана, Адријана и Кристијан, како и родителите ... Дочитај »

Пехчевски водопади – Таму дарбите природна сила…

Пехчевски водопади – Таму дарбите природна сила…
April 2, 2013

На само неколку километри од центарот на Пехчево, во недопрената природа на Малешевијата  во подножјето на планината Кадиица се наоѓаат Пехчевските водопади. Изворишниот дел на реката Брегалница под врвот на Кадиица кој се наоѓа на 1932 метри надморска височина, обилува ... Дочитај »

Светските медиуми објавија – македонскиот геоглиф во Овче Поле, доказ за древни цивилизации

Светските медиуми објавија – македонскиот геоглиф во Овче Поле, доказ за древни цивилизации
November 14, 2012

Според последните инормации кои што ги пренесуваат сите светски медиуми, во Македонија постоеле праисториски древни цивилизации кои испраќале пораки до боговите. Пронајдени се и докази за тоа, а како што тврди СИ-ЕН-ЕН во својот извештај, за „геоглифот од Македонија“, истиот е многу ... Дочитај »

Еј, Трпе се врати повторно во Вевчани

Еј, Трпе се врати повторно во Вевчани
October 10, 2012

Минатото лето брат ми Трпе Трпоски со неговата сопруга Роза и фамилијата на зет му Крсте Илинкоски претстојуваа во Македонија. Покрај дегустацијата на роднокрајните пијалаци и гурманското домашно мени во своето родно село Волино, тие ги посетија и соседните езерски ... Дочитај »

Фотосторија: Пелистер во лето

Фотосторија: Пелистер во лето
July 4, 2012

Летото е период кога спасот од тропските горештини обично го бараме на езеро или на море. Но, дали сте размислиле во лето да посетите некоја од нашите прекрасни планини. Свежината, прекрасните глетки,  чистиот воздух, уживањето во тишината, мирот и спокојот ... Дочитај »

И Македонија доби Триумфална порта

January 6, 2012

На плоштадот „Пела“ во Скопје денеска свечено беше пуштен во употреба објектот „Порта Македонија“, на која се прикажани мотиви од македонската историја, култура и традиција. „Порта Македонија“ претставува симбол на големата историска победа – создавањето независна и суверена Република Македонија Дочитај »

Видео: Македонија го прослави дваесетиот роденден

September 9, 2011

Две децении од прогласувањето самостојност беа одбележани со централна прослава во Скопје, под мотото „20 години  државност – 20 години независна Македонија – заедно под едно сонце“. Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски  ја предаде Декларацијата за независност од 1991 на Гардата ... Дочитај »

Св.Леонтиј, Водоча

July 7, 2011

Манастирската црква посветена на светецот Леонтиј се наоѓа во селото Водоча, четири километри северозападно од Струмица. Водочкиот манастир за прв пат се спомнува во повелбите на византискиот цар Василиј Втори, во 1018 година, во времето кога била уништена Самоиловата држава, ... Дочитај »