Македонија

109 години од загинувањето на Гоце Делчев

May 3, 2012

Денеска се навршуваат  109 години од херојската смрт на Гоце Делчев, најголемиот македонски син, идеологот  на македонската револуционерна народноослободителна борба. Најголемиот македонски револуционер беше убиен од турска војска на 4 мај 1903 година во селото  Баница. Делчев е роден на ... Дочитај »

Гемиџиите се арчеа за Македонија

May 1, 2012

Деновиве се навршуваат 109 години од Солунските атентати ,  серија бомбашки напади во Солун, извршени од 28 април до 1 мај 1903 година, од страна на „Гемиџиите“.“Гемиџиите” се група македонски револуционери, анархисти по убедување. Сите се ученици во Бугарската Солунска ... Дочитај »

ОМД сo Петиција до Обама лобира за Македонија да влезе во НАТО

February 23, 2012

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) денеска најави петиција до американскиот претседател Барак Обама и сите шефовите на САД барајќи од лидерите на НАТО да се даде членство во НАТО на Македонија на претстојниот самит на НАТО во Чикаго на 20-21 мај, ... Дочитај »