Мој став

Волинчанецот Зоран Ногачески е кандидат за градоначалник на општина Дебрца

Волинчанецот Зоран Ногачески е кандидат за градоначалник на општина Дебрца
September 21, 2017

Волинчанецот Зоран Ногачески е изборот на кандидат за Градоначалник на општина Дебрца од Коалицијата “ Живот во Македонија за сите “.  Зоран Ногачески е од село Волино. Роден е 1966 година, по вокација е дипломиран правник. Во својата професионална кариера ... Дочитај »

Мила ми е Партијата, ама помило ми е Селото

Мила ми е Партијата, ама помило ми е Селото
October 26, 2016

Подолго време размислував дали јавно да ги споделам овие мои размислувања. За да не бидам погрешно сфатен. За да не рече некој, ете како претседател на општинска организација  на политичка партија терам некаква политичка кампања. Сепак , како човек “без ... Дочитај »

Мојот став: Оваа генерација на ФК Сатеска заслужува поддршка

Мојот став: Оваа генерација на ФК Сатеска заслужува поддршка
May 28, 2016

Овие денови во нашето Волино актуелно е прашањето дали да се поддржи ФК Сатеска во напорите и желбите од следната сезона да игра во повисок ранг, во регионалната Трета лига-Југозапад. Целта е достижна, но дали селото и клубот имаат капацитет, ... Дочитај »

ПОРТА ВОЛИНО – Реакција од Зоран Ногачески

ПОРТА ВОЛИНО – Реакција од Зоран Ногачески
October 18, 2013

Во врска со објавената статија за Портата на својот  фб профил се јави еден од “самонаречен” иницијатор за изградба на Портата.Еве ја мојата  реакција на она што тој го напиша: Како прво  Volino.mk  нема сопственици и тоа ние го објаснавме ... Дочитај »

ВОЛИНЦИ ПРОТЕСТИРАА и 1969 ГОД

ВОЛИНЦИ ПРОТЕСТИРАА  и 1969 ГОД
October 18, 2013

ВОЛИНЦИ ПРОТЕСТИРАА  и 1969 ГОД. Убаво е понекогаш да се потсетиме и на постарите фотографии кои делумно ја претставуваат вистината за Волино и неговите граѓани. Оваа слика која ми ја испрати во Австралија фотографот Трајан Петрески ја прикажува вистинската судбина на населението кое ... Дочитај »

Со почит кон големиот патриот Спаско – Спасе Трпоски

Со почит кон големиот патриот Спаско – Спасе Трпоски
May 19, 2013

На денешен ден, 19 мај 1947 година е роден Спаско-Спасе Трпоски ( 1947-2000 ), патриот со големо македонско срце.   По тој повод и со посебен пиетет кон неговото дело за Македонија и Волино решив да  ги напишам овие неколку редови ... Дочитај »

МОЈОТ СТАВ: ВЛАДИКАТА ПЕТАР ИСАФ СИ НЕМА

МОЈОТ СТАВ: ВЛАДИКАТА ПЕТАР ИСАФ СИ НЕМА
May 12, 2013

Изминатава недела хит по интернетов е Владиката Петар. Најнапред се прослави со неговата изјава дека за разводите во Македонија криви биле жените, премногу расипнички трошеле, а вчера гледам уште една негова “забегана”  изјава дека селските цркви ги криеле и не ... Дочитај »

Мојот став: Никогаш не вели никогаш

Мојот став: Никогаш не вели никогаш
April 20, 2013

По завршувањето на локалните избори,  се разбира откако ќе помине еуфоријата кај  “победниците”  имав намера да го споделам моето размислување за изборите и за животот по тоа,  но во меѓувреме Ангел Секулоски го објави својот став под наслов  “Коцката е ... Дочитај »

Мојот Став: Коцката е фрлена…

Мојот Став: Коцката е фрлена…
April 10, 2013

Конечно после месечната голгота низ која поминавме, од понеделникот пак се се врати по старо или барем така сите помисливме за кратко. После месечното напрегање и двоумење решив она што неможев усно некого во разговор да му го пренесам т.е ... Дочитај »

Мојот став: Која е вистината за изградбата на монтажното училиште во Волино?

Мојот став: Која е вистината за изградбата на монтажното училиште во Волино?
March 22, 2013

Причината за овој текст е тоа што во програмата на еден од кандидатите  за градоначалник на општината Дебарца, забележав ветување дека ако победи на изборите во Волино  ќе  изгради монтажно училиште. Исто така, кај некои мои сограѓани поради неинформираност или ... Дочитај »