Вести

Трета МФЛ: Сатеска против Кравари се врати на победите

Трета МФЛ: Сатеска против Кравари се врати на победите
April 23, 2017

По двата порази Сатеска се врати на победите и денес на Ѓоргов Мост, во рамките на 22 коло освои три значајни бода во борбата за опстанок. Победена беше цврстата и незгодна екипа на ФК Кравари, со 3-2 ( 2-2 ) ... Дочитај »

Трета МФЛ: Сатеска против Кравари нема право на грешка

Трета МФЛ: Сатеска против Кравари нема право на грешка
April 21, 2017

По двете тешки гостувања и порази во Дебар против ФК “Кораб “ ( 2-5 ) и Ресен против ФК “Преспа” ( 0-2 ), по 21 одиграно коло во Третата лига Југозапад ФК “Сатеска” падна во зоната за испаѓање, односно на ... Дочитај »

Велигденска Честитка

April 16, 2017

Драги Волинци и Македонци, Христијани ! И оваа ноќ донесовме светлина од храмот со запалените свеќи. Ја донесовме радоста од Христовото Воскресение  и надежта за сопствено спасение. Да го празнуваме животот денес. Да го воскреснеме Исус во нашите срца. Да ... Дочитај »

Биењето на црковната камбана ќе го најави Христовото Воскресение

Биењето на црковната камбана ќе го најави Христовото Воскресение
April 15, 2017

Волино и Волинци ги прават последните подготовки за прослава на Празникот над празниците, Христовото Воскресение – Велигден. И оваа година со биењето на црковната камбана Волинци ќе ја дочекаат радосната вест за Христовото Воскресение. Христовото Воскресение во Волино ќе се ... Дочитај »

Велигденското јајце – значење, традиција и обичаи

Велигденското јајце – значење, традиција и обичаи
April 13, 2017

За Велигден има многу обичаи во светот, но само еден ги обединува сите. Вапцањето на јајца е обичај кој има своја симболика. Тоа е затворено,  мртво, а од него излегува нов живот што го претставува Христовото воскресение од гробот. Велигденското ... Дочитај »

ТРЕТА МФЛ: Сатеска го искачи Караорман

ТРЕТА МФЛ: Сатеска го искачи Караорман
April 9, 2017

Сатеска дојде до нови бодови во борбата за опстанок во Третата МФЛ Југозапад. Во натпреварот од 19 то коло на Ѓоргов Мост победен беше директниот конкурент, екипата на Караорман, со 3-1 ( 2-1 ). Уште од почетокот домашните тргнаа во ... Дочитај »

Трета МФЛ – 19 коло: Сатеска го пречекува Караорман

Трета МФЛ – 19 коло: Сатеска го пречекува Караорман
April 7, 2017

Во рамките на 19-то коло на Третата МФЛ Југозапад, во недела, на Ѓоргов Мост екипата на Сатеска го пречекува тимот на струшки Караорман. Натпреварот е повеќе од значаен за двете екипи, за бегство од опасната зона. Тренерот на домашните , ... Дочитај »

Трета МФЛ: Десеткуваната Сатеска неможеше повеќе

Трета МФЛ:  Десеткуваната Сатеска неможеше повеќе
April 2, 2017

Екипата на Сатеска претрпе нов пораз во натпреварот од 18 коло од Третата лига Југозапад, против екипата на Лирија,кој денес се одигра во Грнчари. Домаќините победија со високи 4-0  ( 1-0 ). Четата на Делиоски денес беше десеткувана бидејќи од ... Дочитај »

Волино, место каде луѓето и штрковите секогаш се враќаат

Волино, место каде луѓето и штрковите секогаш се враќаат
March 31, 2017

Волинци се горди на уште една традиција, а тоа е пролетното враќање на штрковите. Така е и оваа година. Со доаѓањето на пролетта парот штркови се врати во своето гнездо на врвот од селското училиште. Тоа е онаа убава бела ... Дочитај »

ТРЕТА МФЛ: Лабуништани посреќни во финишот

ТРЕТА МФЛ: Лабуништани посреќни во финишот
March 26, 2017

Екипата на ФК Лабуништа 2011 ја прекина успешната пролетна серија на ФК Сатеска. Во дербито од 17 коло, денес , на Ѓоргов Мост екипата на  Лабуништа 2011  среќно,  во финишот стигна до победа , со резултат 1-3 ( 0-1 ). ... Дочитај »