Верски календар

Преподобен Наум Охридски Чудотворец

Преподобен Наум Охридски Чудотворец
July 3, 2017

Споменот на светиот рамноапостолен Наум се твори на 20 јуни/3 јули, 23 декември/05 јануари. Ученик на Светите Методиј и Кирил,  просветител,  духовник и мисионер.  Беше мудар учител, единствен раководител на монасите, одлучен подвижник, чудотворен молитвеник. Неуморно се трудеше и на ... Дочитај »

Велигденска Честитка

Велигденска Честитка
April 16, 2017

Драги Волинци и Македонци, Христијани ! И оваа ноќ донесовме светлина од храмот со запалените свеќи. Ја донесовме радоста од Христовото Воскресение  и надежта за сопствено спасение. Да го празнуваме животот денес. Да го воскреснеме Исус во нашите срца. Да ... Дочитај »

Биењето на црковната камбана ќе го најави Христовото Воскресение

Биењето на црковната камбана ќе го најави Христовото Воскресение
April 15, 2017

Волино и Волинци ги прават последните подготовки за прослава на Празникот над празниците, Христовото Воскресение – Велигден. И оваа година со биењето на црковната камбана Волинци ќе ја дочекаат радосната вест за Христовото Воскресение. Христовото Воскресение во Волино ќе се ... Дочитај »

Велигденското јајце – значење, традиција и обичаи

Велигденското јајце – значење, традиција и обичаи
April 13, 2017

За Велигден има многу обичаи во светот, но само еден ги обединува сите. Вапцањето на јајца е обичај кој има своја симболика. Тоа е затворено,  мртво, а од него излегува нов живот што го претставува Христовото воскресение од гробот. Велигденското ... Дочитај »

Југу-југу-у-у-у

Југу-југу-у-у-у
February 28, 2017

Неделата пред Прочка се вика  Сирна недела или Сирници поради тоа што во овој период се јадат млечни производи. Некои ја викаат и Бела недела. Понеделникот  се нарекува Сирни понеделник или кај нас во Волино е познат како Југу Југу . Од ... Дочитај »

Денес е Чист Понеделник

Денес е Чист Понеделник
February 27, 2017

Понеделникот по Прочка се вика Чист Понеделник и тогаш започнува  седумнеделниот Велигденски пост, кој трае 42 дена се до Воскресението на Исус Христос – Велигден. Датумот за почетокот на постот зависи од датумот на прославувањето на најголемиот христијански празник – ... Дочитај »

Прости ми, простeно да ти е !

Прости ми, простeно да ти е !
February 26, 2017

Празникот Прочка или Велики Поклади, кај нас  познат како Проштени Поклади спаѓа во најголемите христијански празници, според некои веднаш по Божик и Велигден. На Проштени поклади  се изведуваат повеќе обичаи како што се проштевањето (оттука и празникот го добил името) ... Дочитај »

Сретение Господово, 15 февруари

Сретение Господово, 15 февруари
February 15, 2017

Празникот Сретение Господово е празник на сретнување на човечката душа со Оној кој не создал и ни го дал животот, за да го преобразиме “во чекање на Бога”.  Радувај се, благодатна Богородице Дево, зашто од Тебе изгреа Сонцето на правдата ... Дочитај »

14 Февруари-ЉУБОВ И ВИНО

14 Февруари-ЉУБОВ И ВИНО
February 14, 2017

Западната и источната христијанска црква денеска ги слават своите светци. Православните – Свети Трифун, Лозарите традиционално го одбележуваат Свети Трифун, надевајќи се дека светецот ќе им помогне грозјето да биде благо, а бочвите полни со вино. Заштитникот на лозјата на ... Дочитај »

Св.Три Светители-Три столпци Господови

Св.Три Светители-Три столпци Господови
February 12, 2017

Еден празник за тројца светители. Покрај тоа што си имаат и посебни празници светите Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст имаат и еден заеднички празник. На денешен ден нашиот народ го празнува празникот на тројцата светители. Во народното верување ... Дочитај »