Верски календар

Св.Три Светители-Три столпци Господови

Св.Три Светители-Три столпци Господови
February 12, 2017

Еден празник за тројца светители. Покрај тоа што си имаат и посебни празници светите Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст имаат и еден заеднички празник. На денешен ден нашиот народ го празнува празникот на тројцата светители. Во народното верување ... Дочитај »

Денес се слави Св.Атанасиј Велики – Танасовден- зимски

Денес се слави Св.Атанасиј Велики – Танасовден- зимски
January 31, 2017

Нашиот народ два пати во годината го празнува споменот на овој светец: Танасовден – летен и Танасовден – зимен. На 15 мај, денот на неговото упокојување Светата православна црква го празнува како Св. Атанасиј Велики или Танасовден – летен, а ... Дочитај »

Осветени Волинските води- Димче Иваноски најсреќен

Осветени Волинските води- Димче Иваноски најсреќен
January 19, 2017

Со традиционално фрлање на светиот крст, во речното корито на сретсело, во присуство на голем број на верници се изврши  светувањето на водите, со што се одбележа големиот православен празник Богојавление – Водици 2017 во Волино. Оваа година во ладните води ... Дочитај »

Собор на Свети Јован Крстител

Собор на Свети Јован Крстител
January 19, 2017

Свети Јован е светецот кој го крстил Исус. Заради тoа штo главната улoга на Св. Јoван сe oдиграла на дeнoт на Бoгoјавлeниe, Црквата oд старини дeнoт пo Бoгoјавлeниe гo пoсвeтила вo нeгoв спoмeн. Св. Јoван сe прoславува нeкoлку пати вo ... Дочитај »

Богојавление – Водици во Волино – традиција и обичаи

Богојавление – Водици во Волино – традиција и обичаи
January 18, 2017

19 јануари…Богојавление-Водици…ден кој сите го чекаат со возбуда…ден кога се предава крстот од старите на новите кумови. Во Волино Водици се празнува само еден ден (19 јануари). Утрото на знакот од камбаната се оди во црквата Св.Богородица каде има богослужба, ... Дочитај »

Водопост – ден кога се крштева водата

Водопост – ден кога се крштева водата
January 17, 2017

Eден ден пред празникот Водици е Водокрштение, некои го викаат Водокрст или Водопост. Водокрст доаѓа од крштевањето односно осветувањето на водата, а Водопост поради тоа што се работи за строг пост. На Водопост во Волино рано наутро на знакот од ... Дочитај »

Здравица за Стара Нова Година

Здравица за Стара Нова Година
January 14, 2017

Благочестиви сестри и браќа христијани, Во новото лето Господово 2017 Ви посакуваме најдобри желби за здравје и среќа, за мир и радост, а дури потем за сето она што може со рака да се допре. Значи: ви го посакуваме најпрво ... Дочитај »

ПРОГРАМА ЗА ПРОСЛАВА НА “ВАСИЛИЦА ВОЛИНО 2017

ПРОГРАМА ЗА ПРОСЛАВА НА “ВАСИЛИЦА ВОЛИНО 2017
January 12, 2017

Пeток, 13 Јануари 16.00 – ПАЛЕЊЕ НА ВАСИЛИЧАРСКИОТ ОГАН 17.00- 02.00 – ВАСИЛИЧАРСКА ПОСЕТА НА ДОМОВИТЕ НА ВОЛИНЦИ -/ зет, неста, гатач, тркалач со придружба на василичари и музиканти / Сабота, 14 Јануари 11.00 – ПОЧЕТОК НА ВАСИЛИЧАРСКОТО ПРАЗНУВАЊЕ СО ... Дочитај »

ВАСИЛИЦА ВО ВОЛИНО – Традиција и обичаи

ВАСИЛИЦА ВО ВОЛИНО – Традиција и обичаи
January 12, 2017

Василица ( Стара Нова Година ) во Волино се слави од памтивек. И во времето на комунистичкиот режим кога василичарските прослави се забранувале Волинци ја празнувале Василица и ја продолжувале традицијата која непрекинато трае до денес. Возрасните за овие прослави се ... Дочитај »

Божиќна честитка

Божиќна честитка
January 7, 2017

Утринава со биење на камбаните јавена е радосната вест Христос се роди, вистина се роди. Денес сите православни христијани го слават Рождеството Божје.  На денот на Исусовото раѓање Ви посакуваме љубов и радост, среќа и ведрина, насмевка и топлина и ... Дочитај »