Верски календар

Пред Божик зад Божик, каде и да си, дома да си!

Пред Божик зад Божик, каде и да си, дома да си!
January 6, 2017

Божик е Господски празник и се празнува во спомен на раѓањето на Господ Исус Христос. Овој празник е матица на сите други црковни празници, бидејќи со Христовото раѓање се смета и почетокот на новата ера. Божик, според црковниот календар, се ... Дочитај »

БИЕЊЕТО НА ЦРКОВНАТА КАМБАНА ЌЕ ГО НАЈАВИ ХРИСТОВОТО РОЖДЕСТВО

БИЕЊЕТО НА ЦРКОВНАТА КАМБАНА ЌЕ ГО НАЈАВИ ХРИСТОВОТО РОЖДЕСТВО
January 6, 2017

Вечерва, на Бадник, точно во 00.00 часот биењето на црковната камбана во Црквата Света Богородица ќе ја најави радосната вест-Христовото рождество. Утре со молитва и литургија во црквата Успение на Пресвета Богородица, во Волино ќе се одбележи еден од најголемите ... Дочитај »

Бадник e! Коледе леде…

Бадник e! Коледе леде…
January 6, 2017

За православните христијани денес е Бадник, денот пред големиот празник Божик. Според Јулијанскиот календар, секоја година Бадник е на 6-ти, а Божик на 7-ми јануари. Прекрасни денови кога семејството станува едно и ја очекува и прославува веста за Христовото раѓање. ... Дочитај »

Светата маченичка Недела

Светата маченичка Недела
July 20, 2016

Света Недела се раѓа и живее во едно бурно и страшно време за христијаните, време кога со Римската империја управуваа царот Диоклецијан и неговиот зет Максимијан, познати по својата суровост и непријателство кон христијаните. Во нивното царство, во Анадолија, живеат ... Дочитај »

14 Февруари-ЉУБОВ И ВИНО

14 Февруари-ЉУБОВ И ВИНО
February 14, 2016

Западната и источната христијанска црква денеска ги слават своите светци. Православните – Свети Трифун, Лозарите традиционално го одбележуваат Свети Трифун, надевајќи се дека светецот ќе им помогне грозјето да биде благо, а бочвите полни со вино. Заштитникот на лозјата на ... Дочитај »

Осветени волинските води, Роберт Терзиоски го фати светиот крст

Осветени волинските води, Роберт Терзиоски го фати светиот крст
January 19, 2016

Со традиционално фрлање на светиот крст, во речното корито на сретсело, во присуство на голем број на верници се изврши осветувањето на водите, со што се одбележа големиот православен празник Богојавление – Водици 2016 во Волино. Оваа година по 15 минутно ... Дочитај »

ПРОГРАМА ЗА ПРОСЛАВА НА “ВАСИЛИЦА ВОЛИНО 2016”

ПРОГРАМА ЗА ПРОСЛАВА НА “ВАСИЛИЦА ВОЛИНО 2016”
January 12, 2016

Среда, 13 Јануари 16.00 – ПАЛЕЊЕ НА ВАСИЛИЧАРСКИОТ ОГАН 18.00- 02.00 – ВАСИЛИЧАРСКА ПОСЕТА НА ДОМОВИТЕ НА ВОЛИНЦИ -/ зет, неста, гатач, тркалач со придружба на василичари и музиканти / Четврток, 14 Јануари 11.00 – ПОЧЕТОК НА ВАСИЛИЧАРСКОТО ПРАЗНУВАЊЕ СО ... Дочитај »

Денес се слави светиот великомаченик Георгиј Победоносец – Ѓурѓовден

Денес се слави светиот великомаченик Георгиј Победоносец – Ѓурѓовден
May 6, 2015

Големиот црковен и народен празник посветен на светиот великомаченик Георгиј Победоносец меѓу народот познат како Ѓурѓовден спаѓа меѓу неподвижните празници или меѓу празниците со постојан датум. Секоја година се паѓа на 6 мај според новиот, или на 23 април според стариот календар. ... Дочитај »

Страсната Недела – Велики Четврток, Велипеток

Страсната Недела –  Велики Четврток, Велипеток
April 6, 2015

Нашиот народ со посебно внимание и со посебни подготовки го пречекува празникот Велигден кој го празнува многу свечено бидејќи го смета за најголем празник. Подготовките за Велигден започнуваат од Прочка кога започнуваат и големите, седум недели долги велигденски пости. Меѓу ... Дочитај »

Југу-југу-у-у-у

Југу-југу-у-у-у
February 28, 2015

Неделата пред Прочка се вика  Сирна недела или Сирници поради тоа што во овој период се јадат млечни производи. Некои ја викаат и Бела недела. Понеделникот  се нарекува Сирни понеделник или кај нас во Волино е познат како Југу Југу . Од ... Дочитај »