Волино

ОФИЦИЈАЛНО: 8-та “Волинска Регата 2017”- традицијата продолжува

ОФИЦИЈАЛНО: 8-та “Волинска Регата 2017”- традицијата продолжува
June 18, 2017

Во недела 09.07.2017  година со почеток во 12:00 ч.  по осми пат ќе се одржи традиционалната “Волинска регата 2017″. Имено манифестацијата започна да се организира во 2010 година  по иницијатива на волинецот Саре Мочароски и истата нема натпреварувачки карактер, туку ... Дочитај »

Денес почнува првиот младински турнир во мал фудбал “Меморијал Зоран Митрески – Бутрагењо”

Денес почнува првиот младински турнир во мал фудбал “Меморијал Зоран Митрески – Бутрагењо”
June 12, 2017

По иницијатива на младинците на село Волино од оваа година започнува Младински турнир во мал фудбал, кој ќе го носи името на легендата на ФК Сатеска, Зоран Митрески-Бутрагењо. За учество на првиот турнир пријавени се вкупно 16 екипи, поделени во ... Дочитај »

Трета МФЛ: Победа на Сатеска за осмо место

Трета МФЛ: Победа на Сатеска за осмо место
May 14, 2017

Екипата на Сатеска со победа на Ѓоргов Мост го заврши првенството во Третата лига Југозапад. Во последното 26 коло Сатеска ,во натпревар за престиж, иако хендикепирана со неиграњето на пет првотимци, ја совлада екипата на Влазними од Струга, со 4-3 ... Дочитај »

Пирова победа за Сатеска

Пирова победа за Сатеска
May 10, 2017

Денес во квалификацискиот  полуфинален натпревар во рамките од Купот на Македонија, на теренот во Белчишта, силите ги одмерија екипите на ФК Дебрца и ФК Сатеска. Под прекрасни услови за игра, ФК Сатеска како фаворит на натпреварот со голот на најдобриот ... Дочитај »

Сатеска обезбеди опстанок во Третата лига

Сатеска обезбеди опстанок во Третата лига
May 7, 2017

И покрај денешниот пораз од лидерот , ФК Струга Трим Лум од 4-0 ( 3-0 ), екипата на Сатеска на коло пред крајот на првенството и теоретски го обезбеди опстанокот во Третата лига Југозапад. Денес домашните заслужено победија, но останува ... Дочитај »

ТРЕТА МФЛ: Сатеска со петарда ја испрати Могила

ТРЕТА МФЛ: Сатеска со петарда ја испрати Могила
May 3, 2017

Победничката серија на Сатеска продолжи. Денес, во рамките на 24 коло на Третата лига Југозапад Сатеска ја забележа третата последователна победа. На Ѓоргов Мост совладана беше екипата на Могила Бимилк, со резултат 5-2  ( 5-0 ). Домашните победата ја обезбедија ... Дочитај »

ТРЕТА МФЛ: Сатеска триумфално помина низ Македонски Брод

ТРЕТА МФЛ: Сатеска триумфално помина низ Македонски Брод
April 30, 2017

Екипата на Сатеска направи голем чекор кон обезбедување на опстанок во Третата лига Југозапад. Денес, во рамките на 23 коло, во натпреварот во Македонски Брод, со директниот конкурент, екипата на Пролетер 1937, Сатеска ги освои најважните три бода победувајќи ги ... Дочитај »

Трета МФЛ: Сатеска против Кравари се врати на победите

Трета МФЛ: Сатеска против Кравари се врати на победите
April 23, 2017

По двата порази Сатеска се врати на победите и денес на Ѓоргов Мост, во рамките на 22 коло освои три значајни бода во борбата за опстанок. Победена беше цврстата и незгодна екипа на ФК Кравари, со 3-2 ( 2-2 ) ... Дочитај »

Биењето на црковната камбана ќе го најави Христовото Воскресение

Биењето на црковната камбана ќе го најави Христовото Воскресение
April 15, 2017

Волино и Волинци ги прават последните подготовки за прослава на Празникот над празниците, Христовото Воскресение – Велигден. И оваа година со биењето на црковната камбана Волинци ќе ја дочекаат радосната вест за Христовото Воскресение. Христовото Воскресение во Волино ќе се ... Дочитај »

ТРЕТА МФЛ: Сатеска го искачи Караорман

ТРЕТА МФЛ: Сатеска го искачи Караорман
April 9, 2017

Сатеска дојде до нови бодови во борбата за опстанок во Третата МФЛ Југозапад. Во натпреварот од 19 то коло на Ѓоргов Мост победен беше директниот конкурент, екипата на Караорман, со 3-1 ( 2-1 ). Уште од почетокот домашните тргнаа во ... Дочитај »