Волино

Трета МФЛ – 19 коло: Сатеска го пречекува Караорман

Трета МФЛ – 19 коло: Сатеска го пречекува Караорман
April 7, 2017

Во рамките на 19-то коло на Третата МФЛ Југозапад, во недела, на Ѓоргов Мост екипата на Сатеска го пречекува тимот на струшки Караорман. Натпреварот е повеќе од значаен за двете екипи, за бегство од опасната зона. Тренерот на домашните , ... Дочитај »

Трета МФЛ: Десеткуваната Сатеска неможеше повеќе

Трета МФЛ:  Десеткуваната Сатеска неможеше повеќе
April 2, 2017

Екипата на Сатеска претрпе нов пораз во натпреварот од 18 коло од Третата лига Југозапад, против екипата на Лирија,кој денес се одигра во Грнчари. Домаќините победија со високи 4-0  ( 1-0 ). Четата на Делиоски денес беше десеткувана бидејќи од ... Дочитај »

ТРЕТА МФЛ: Лабуништани посреќни во финишот

ТРЕТА МФЛ: Лабуништани посреќни во финишот
March 26, 2017

Екипата на ФК Лабуништа 2011 ја прекина успешната пролетна серија на ФК Сатеска. Во дербито од 17 коло, денес , на Ѓоргов Мост екипата на  Лабуништа 2011  среќно,  во финишот стигна до победа , со резултат 1-3 ( 0-1 ). ... Дочитај »

ТРЕТА МФЛ: Сатеска ја продолжи пролетната серија

ТРЕТА МФЛ: Сатеска ја продолжи пролетната серија
March 19, 2017

Екипата на ФК Сатеска, предводена од тренерот Делиоски  пролетва игра како препородена. Во денешниот натпревар од 16 коло, против екипата на Велешта, кој поради суспензија на теренот во Велешта се играше во Грнчари, Сатеска освои нови три бода, победувајќи со ... Дочитај »

Трета МФЛ: Делиоски очекува продолжување на пролетната серија

Трета МФЛ: Делиоски очекува продолжување на пролетната серија
March 17, 2017

В недела, во рамките на 16 то коло од Третата лига Југозапад екипата на Сатеска и гостува на екипата на Велешта. Поради суспензија на теренот во Велешта натпреварот ќе се игра во Грнчари, Ресен, со почеток во 14.00 часот. Тренерот ... Дочитај »

Трета МФЛ:Сатеска среќно до трите бода

Трета МФЛ:Сатеска среќно до трите  бода
March 12, 2017

Во рамките на 15 коло од Третата лига Југозапад, денес на “Ѓоргов мост”  Сатеска забележа победа против екипата на “Фламуртари”, од Радолишта, со резултат 2-1 ( 1-0 ) и дојде до нови злато вредни три бода. Домашниот тим денес беше ... Дочитај »

Сатеска в недела домаќин, а Ѓоргов Мост неподготвен

Сатеска в недела домаќин, а Ѓоргов Мост неподготвен
March 9, 2017

В недела, во рамките на 15-то коло од Третата лига Југозапад Сатеска како домаќин треба да игра  против екипата на Фламуртари од Радолишта, а теренот на “Ѓоргов мост” сеуште не е спремен. Виновник за тоа е општина Дебрца и изведувачот ... Дочитај »

Трета МФЛ: Сатеска играше и против ГФК Охрид и против судијата

Трета МФЛ: Сатеска играше и против ГФК Охрид и против судијата
March 4, 2017

Екипата на ФК Сатеска е оштетена во првиот натпревар од 14-то коло на Третата лига Југозапад, кој денес се одигра на СРЦ Билјанини Извори против екипата на ГФК Охрид и кој заврши со нерешени 4-4 ( 2-2 ). На овој ... Дочитај »

Осветени Волинските води- Димче Иваноски најсреќен

Осветени Волинските води- Димче Иваноски најсреќен
January 19, 2017

Со традиционално фрлање на светиот крст, во речното корито на сретсело, во присуство на голем број на верници се изврши  светувањето на водите, со што се одбележа големиот православен празник Богојавление – Водици 2017 во Волино. Оваа година во ладните води ... Дочитај »

Видео: Водици во Волино

Видео: Водици во Волино
January 18, 2017

Ви пренесуваме неколку моменти кои ги овековечивме со нашата камера од минатогодишните прослава на големиот христијански празник Богојавление-Водици во Волино. Се фрли светиот крст и се осветија волинските води Се развиори оро, големо волинско оро Ајде Волинци, весело ! За ... Дочитај »