Забава

Од златно и сребрено до дрвено и камено

Од златно и сребрено до дрвено и камено
June 26, 2016

Народот рекол дека убавите работи брзо се забораваат. Не така далеку се 2006,2007… 2015. Денес, кога сите тераат напред, ние се враќаме назат. Кога сите градат, ние растураме. Кога сите создаваат, ние разнебитуваме. А, бевме поблиску од сите. Нека фотографиите ... Дочитај »

ПРОГРАМА ЗА ПРОСЛАВА НА “ВАСИЛИЦА ВОЛИНО 2016”

ПРОГРАМА ЗА ПРОСЛАВА НА “ВАСИЛИЦА ВОЛИНО 2016”
January 12, 2016

Среда, 13 Јануари 16.00 – ПАЛЕЊЕ НА ВАСИЛИЧАРСКИОТ ОГАН 18.00- 02.00 – ВАСИЛИЧАРСКА ПОСЕТА НА ДОМОВИТЕ НА ВОЛИНЦИ -/ зет, неста, гатач, тркалач со придружба на василичари и музиканти / Четврток, 14 Јануари 11.00 – ПОЧЕТОК НА ВАСИЛИЧАРСКОТО ПРАЗНУВАЊЕ СО ... Дочитај »

Волинскиот штрк си доби фудбалска топка

Волинскиот штрк си доби фудбалска топка
August 18, 2015

Синоќа присутните на Богородица Куп 2015 беа сведоци на еден навистина несекојдневен момент. При едно исфрлање на фудбалската топка истата од спортскиот полигон директно заврши во седелото на волинскиот штрк, на врвот од покривот на старото училиште. Тоа за момент ... Дочитај »

Официјално:Волинска регата 2015 – шест години традиција, забава, релаксација

Официјално:Волинска регата 2015 – шест години традиција, забава, релаксација
July 4, 2015

Во недела 11.07 2015 (сабота) година со почеток во 12:00 ч.  по шесттн пат ќе се одржи традиционалната “Волинска регата 2015″. Имено манифестацијата започна да се организира во 2010 година  по иницијатива на волинецот Саре Мочароски и истата нема натпреварувачки ... Дочитај »

Фото: Супер Ел Класико – Долна Мала ја потврди доминацијата

Фото: Супер Ел Класико – Долна Мала ја потврди доминацијата
April 13, 2015

Вчера на голмиот Христијански празник Велигден, на Арената “Гоце Делчев” во Волино се одигра традиционалното Волинско Супер Ел Класико. На сончево и топло време, силите ги вкрстија Горна Малци и Долна Малци. Иако први резултатот го најавија “Горномалците” поведувајќи со ... Дочитај »

Најава за традиционалното Велигденско Супер Ел Класико

Најава за традиционалното Велигденско Супер Ел Класико
April 7, 2015

Традицијата продолжува! Во недела, на Велигден, на Гоце Делчев Арената  најавуваме уште едно издание на Волинското Ел Класико, Горна Маала- Долна Маала. Последните пет години силно е изразита доминацијата на Долномаaлци, а интересно е што оваа година Горнамаaлци, најавуваат млад ... Дочитај »

Волинскиот штрк заштитен знак на Богородица Куп

Волинскиот штрк заштитен знак на Богородица Куп
August 5, 2014

Од 2012 година кога Турнирот во мал фудбал во Волино се ребрендираше од  Турнир во мал фудбал:  “Пресвета Богородица” -Волино во Турнир во мал фудбал:  “Богородица Куп “ –Волино турнирот официјално добива и свое лого, односно заштитен знак. Логото претставува ... Дочитај »

Официјално:Волинска регата 2014 – пет години, традиција, забава, релаксација

Официјално:Волинска регата 2014 – пет години, традиција, забава, релаксација
June 30, 2014

Во недела 06.07 2014 (недела) година со почеток во 12:00 ч.  по петти јубилеен пат ќе се одржи традиционалната “Волинска регата 2014″. Имено манифестацијата започна да се организира во 2010 година  по иницијатива на волинецот Саре Мочароски и истата нема ... Дочитај »

Петок 13 – мит или вистина?

Петок 13 – мит или вистина?
June 13, 2014

Денеска е петок 13-ти, според верувањата денот на несреќата, баксуз ден, многумина го нарекуваат и“црн петок”. Се верува дека ова суеверје има длабоки корени во многу настани кои се случувале вообичаено во петок на 13-ти … заради сето ова многу суеверни ... Дочитај »

Мишела Иваноска-новиот Волински талент

Мишела Иваноска-новиот Волински талент
May 24, 2014

Волино низ годините знаело да промовира по некој талент. Овој пат, како доказ е шест годишната Мишела Иваноска. Таа со одличниот вокален и сценски настап при изведба на песната “Плишано мече”, на овогодинашниот детски фестивал “Распеано рибарче”, изнуди воодушевување и ... Дочитај »