Забава

Прасе од 120 килограми изедено за неколку часа

Прасе од 120 килограми изедено за неколку часа
January 5, 2014

Низ народот кружат разни преданија, приказни, легенди што се случувале во Волино и околината… Имало разни херојства, подвици, натпреварувања…  Но, она што денес се случи во Волино е и тоа каква реткост. Впрочем, повозрасните тврдат дека оваа иста приказна се ... Дочитај »

Падна првиот снег во Волино

Падна првиот снег во Волино
November 27, 2013

Македонија од синоќа е покриена со снежна обвивка. Падна и првиот снег во Волино. Снегот кој започна да врне со силен интензитет околу 22 часот, а продолжи да паѓа со  послаб интензитет во текот на ноќта, направи Волино да наликува ... Дочитај »

ФК Сатеска го прослави освојувањето на Богородица Куп

ФК Сатеска го прослави освојувањето на Богородица Куп
August 31, 2013

Со добра дружба, музика, пијалок, салати и две прасиња на ражен синоќа во кафе бар Холивуд во Волино,  ФК Сатеска до раните утрински часови го прославуваше првото освоено место на Богородица Куп 2013. Двете прасиња ги обезбеди главниот спонзор на ... Дочитај »

Јордан Митев најавува прекрасна Богородична Забава во Холивуд

Јордан Митев најавува прекрасна Богородична Забава во Холивуд
August 27, 2013

По повод празникот “Успение на Пресвета Богородица” заштитнична на Волино на 28.08 2013 година ( среда ), традиционално во кафе барот Холивуд во Центарот на Волино, свој концерт ќе одржи нај познатиот фолк пејач и пред се најголем пријател на Волино, ... Дочитај »

ВИДЕО: Истражи го Волино – во продукција на Солзи и Смеа

ВИДЕО: Истражи го Волино – во продукција на Солзи и Смеа
August 9, 2013

Почитувани читатели го имаме ексклузивното право да ви го презентираме промотивниот спот за Волино во продукција на драмското студио Солзи и Смеа. Гледајте и уживајте&# Дочитај »

Волино како Холивуд – Солзи и смеа со скечеви за Волино

Волино како Холивуд – Солзи и смеа со скечеви за Волино
August 8, 2013

Камери, режисери, актери, статисти….  Денес Волино наликуваше на Холивуд.  Познатото битолско драмско студио “Солзи и Смеа” за потребите на новиот серијал на хумуристични скечеви, како локација и инспирација ги искористија можностите кои ги пoседува Волино. Се снимаше на неколку локации ... Дочитај »

ФОТО: Волино на регата

ФОТО: Волино на регата
July 7, 2013

По неколкукратното одложување денес по течението на реката и каналот на Сатеска се одржа традиционалната Волинска регата 2013. Манифестацијата се одржa по четврти  пат и истата нема натпреварувачки карактер, туку забавно – рекреативен и претставува своевидна носталгија и потсетување на ... Дочитај »

Официјално:Волинска регата 2013 – традиција, забава, релаксација

Официјално:Волинска регата 2013 – традиција, забава, релаксација
July 6, 2013

Во недела 07.07 2013 година со почеток во 12:00 ч.  по четврти пат ќе се одржи традиционалната “Волинска регата 2013″. Имено манифестацијата започна да се организира во 2010 година  по иницијатива на волинецот Саре Мочароски и истата нема натпреварувачки карактер, ... Дочитај »

Супер Ел Класико за Долна Мала

Супер Ел Класико за Долна Мала
May 5, 2013

Денес традиционално на големиот верски празник Велигден се одигра познатото Волинско Супер Ел Класико. По одлични услови за игра, екипите на Долна и Горна мала и овојпат ги одмерија силите на Арената Гоце Делчев во Волино. Во првото полувреме иницијативата ... Дочитај »

Супер радио во обид за Гинисов рекор

Супер радио во обид за Гинисов рекор
November 5, 2012

Најпознатото охридско радио Супер Радио 97 FM, на сензационален начин го прославува својот дваесети роденден. СО роденденска програма која започна вчера (недела) 04.11 2012 година во 8 часот  и е предвидено да трае до 7 ноември на пладне.  Со тоа ... Дочитај »