Земјоделство

Волинчанецот Зоран Ногачески е кандидат за градоначалник на општина Дебрца

Волинчанецот Зоран Ногачески е кандидат за градоначалник на општина Дебрца
September 21, 2017

Волинчанецот Зоран Ногачески е изборот на кандидат за Градоначалник на општина Дебрца од Коалицијата “ Живот во Македонија за сите “.  Зоран Ногачески е од село Волино. Роден е 1966 година, по вокација е дипломиран правник. Во својата професионална кариера ... Дочитај »

Фото: Тупање пипер

Фото:  Тупање пипер
February 15, 2017

Црвениот пипер е еден од најупотребуваните зачини во националната кујна. Има благ вкус и загревачко дејство. Има својство да ги засилува аромите на другите зачини во јадењето. Тој додава  вкус и арома не само на јадења, туку и на различни ... Дочитај »

Најавени обилни врнежи од дожд

Најавени обилни врнежи од дожд
January 29, 2015

Прогнозите на синоптичарите се дека западниот дел од државава претстојниот викенд ќе го зафатат обилни врнежи од дожд. Во охридско-струшкиот регион не се очекуваат поплави од големи размери, смируваат познавачите на приликите. Во западниот и југозападниот дел, со најавениот бран ... Дочитај »

Ќе се исплаќаат средства за штетата од градот во 2012 година

Ќе се исплаќаат средства за штетата од градот во 2012 година
November 4, 2014

Комисијата за проценка на штета од елементарни непогоди при општина Дебрца ги известува граѓаните кои имаат поднесено барање за надомест на штета на земјоделските култури предизвикана од невреме-град, на ден 10.08.2012 година дека со Одлука на Владата на РМ одобрени ... Дочитај »

Жетвата во Волино се одвива под полна пареа

Жетвата во Волино се одвива под полна пареа
July 21, 2014

По серијата на дождови  конечно временските услови овозможија,  иако со задоцнување,  комбајните да влезат во нивите и жетвата да се одвива без проблеми. . Реколтата годинава, во споредба со минатогодишната е доста послаба, а тоа се должи на големите количества ... Дочитај »

Кога надоместот на штета од елементарни непогоди се користи како предизборно ветување !?

Кога надоместот на штета од елементарни непогоди се користи како предизборно ветување !?
June 13, 2014

Вчера Волинци, како и жителите на околните села Требеништа и Мешеишта, беа сведоци на едно силно невреме проследено со силни врнежи од дожд и град, надополнето со силен ветар. Најмногу од ваквата временска неприлика, оштетени беа земојоделците. Голем број од ... Дочитај »

31 Мај, краен рок за поднесување барања за субвенции

31 Мај, краен рок за поднесување барања за субвенции
May 19, 2014

Во сабота, 31 мај истекува рокот за поднесување на барања за субвенции во земјоделството ,согласно Програмата за финансиска поддршка во земјоделството за 2011 година Ги потсетуваме земјоделците дека заклучно со 31 мај  ќе можат да поднесат барања за финансиска поддршка ... Дочитај »

Македонско вино

Македонско вино
February 10, 2014

Кога се работи за историјата на виното неизбежно мора да се спомене и Македонија. Македонија има винска историја која датира уште од античките времиња. Виното на овие простори било меѓу омилените пијалоци на античките кралеви Филип Втори и неговиот син ... Дочитај »

Волинчани се информираа за значењето на Агро Синдикатот

Волинчани се информираа за значењето на Агро Синдикатот
November 19, 2013

Вчеравечер во просториите на старото основно училиште во Волино, тим од Агро синдикатот на Македонија, предводен од претседателот Г-динот Живко Даневски, оствари средба со жителите на Волино. На, средбата присутните беа запознаени со начинот и работата , улогата и значењето на ... Дочитај »

Привршува и овогодинешниот јаболкобер

Привршува и овогодинешниот јаболкобер
October 21, 2013

Добрите временски услови викендов им беа добредојдени овоштарите да привршуваат со овогодинешниот јаболкобер. Оваа година за разлика од минатата поради раните пролетни мразеви родот беше значително прореден, но она што остана во овоштарниците беше вистински квалитет. Големата родност во соседна ... Дочитај »