Живот

Најава за традиционалното Велигденско Супер Ел Класико 2018

Најава за традиционалното Велигденско Супер Ел Класико 2018
April 3, 2018

Традицијата продолжува! Во недела, на Велигден, на Гоце Делчев Арената  најавуваме уште едно издание на Волинското Ел Класико, Горна Маала- Долна Маала. По седум години силно изразита доминацијата на Долномаaлци, минатата година беше прекината серијата со убедлива победа на  подмладениот ... Дочитај »

Еуфорична промоција на кандидатот за градоначалник- Зоран Ногачески

Еуфорична промоција на кандидатот за градоначалник- Зоран Ногачески
September 27, 2017

Вечерва во преполната сала од Домот на културата во Мешеишта, своја промоција имаше кандидатот за градоначалник на општина Дебрца од коалицијата “За Живот во Макаедонија”, Зоран Ногачески односно кандидатите за Совет во општината.  Пред присутните прв свое обраќање имаше поранешниот ... Дочитај »

Волинчанецот Зоран Ногачески е кандидат за градоначалник на општина Дебрца

Волинчанецот Зоран Ногачески е кандидат за градоначалник на општина Дебрца
September 21, 2017

Волинчанецот Зоран Ногачески е изборот на кандидат за Градоначалник на општина Дебрца од Коалицијата “ Живот во Македонија за сите “.  Зоран Ногачески е од село Волино. Роден е 1966 година, по вокација е дипломиран правник. Во својата професионална кариера ... Дочитај »

Црковниот бунар дом на смоковите

Црковниот бунар дом на смоковите
February 18, 2017

Од памтивека бунарот во дворот на Црквата “Св.Богородица”  е живеалиште на смокови. При секоја посета на црквата граѓаните љубопитно  погледнуваат во бунарот за да видат некој смок. Тие се домаќини, чувари. Од кога знаеме за себе, смоковите се тука. Никој ... Дочитај »

Фото: Тупање пипер

Фото:  Тупање пипер
February 15, 2017

Црвениот пипер е еден од најупотребуваните зачини во националната кујна. Има благ вкус и загревачко дејство. Има својство да ги засилува аромите на другите зачини во јадењето. Тој додава  вкус и арома не само на јадења, туку и на различни ... Дочитај »

ФОТО: Василица 2017

ФОТО: Василица 2017
January 14, 2017

Продолжувајќи ја традицијата со ракија и вино, колбаси и топло лепче, волинци под маски ја дочекаа Старата Нова година. Како и минатата година такаа и оваа, продифилираа голем број на маски. Денес, на “срцело”,  продефилира многу нови маски, притоа трите ... Дочитај »

Здравица за Стара Нова Година

Здравица за Стара Нова Година
January 14, 2017

Благочестиви сестри и браќа христијани, Во новото лето Господово 2017 Ви посакуваме најдобри желби за здравје и среќа, за мир и радост, а дури потем за сето она што може со рака да се допре. Значи: ви го посакуваме најпрво ... Дочитај »

ВАСИЛИЦА ВО ВОЛИНО – Традиција и обичаи

ВАСИЛИЦА ВО ВОЛИНО – Традиција и обичаи
January 12, 2017

Василица ( Стара Нова Година ) во Волино се слави од памтивек. И во времето на комунистичкиот режим кога василичарските прослави се забранувале Волинци ја празнувале Василица и ја продолжувале традицијата која непрекинато трае до денес. Возрасните за овие прослави се ... Дочитај »

Божиќна честитка

Божиќна честитка
January 7, 2017

Утринава со биење на камбаните јавена е радосната вест Христос се роди, вистина се роди. Денес сите православни христијани го слават Рождеството Божје.  На денот на Исусовото раѓање Ви посакуваме љубов и радост, среќа и ведрина, насмевка и топлина и ... Дочитај »

Пред Божик зад Божик, каде и да си, дома да си!

Пред Божик зад Божик, каде и да си, дома да си!
January 6, 2017

Божик е Господски празник и се празнува во спомен на раѓањето на Господ Исус Христос. Овој празник е матица на сите други црковни празници, бидејќи со Христовото раѓање се смета и почетокот на новата ера. Божик, според црковниот календар, се ... Дочитај »