Живот

БИЕЊЕТО НА ЦРКОВНАТА КАМБАНА ЌЕ ГО НАЈАВИ ХРИСТОВОТО РОЖДЕСТВО

БИЕЊЕТО НА ЦРКОВНАТА КАМБАНА ЌЕ ГО НАЈАВИ ХРИСТОВОТО РОЖДЕСТВО
January 6, 2017

Вечерва, на Бадник, точно во 00.00 часот биењето на црковната камбана во Црквата Света Богородица ќе ја најави радосната вест-Христовото рождество. Утре со молитва и литургија во црквата Успение на Пресвета Богородица, во Волино ќе се одбележи еден од најголемите ... Дочитај »

Од полноќ започнува зимското сметање на времето

Од полноќ започнува зимското сметање на времето
October 29, 2016

Ноќеска, в сабота кон недела  (29 кон 30 октомври) ќе почне зимското сметање на времето, кога како што соопшти Бирото за метрологија при Министерството за економија, стрелките на часовникот во 3:00 часот ќе се поместат за еден час наназад, така ... Дочитај »

Мила ми е Партијата, ама помило ми е Селото

Мила ми е Партијата, ама помило ми е Селото
October 26, 2016

Подолго време размислував дали јавно да ги споделам овие мои размислувања. За да не бидам погрешно сфатен. За да не рече некој, ете како претседател на општинска организација  на политичка партија терам некаква политичка кампања. Сепак , како човек “без ... Дочитај »

Домашни Волински Губи

Домашни Волински Губи
September 3, 2016

Ако италијанците се мајстори за шпагети, тортелини, фиде, пене, спиралети, критараки, канелони, макарони полжавчиња… Ние македонците сме веле-мајстори за Губи или уште познати како јуфки По рецептот на бабите, летно време се до доцна есен, додека времето е доволно топло ... Дочитај »

Медал за заслуги за Македонија доделен на нашиот Иван Трпоски

Медал за заслуги за Македонија доделен на нашиот Иван Трпоски
July 20, 2016

Денеска со „Медал за заслуги за Македонија” од страна на претседателот на државата, беше одликуван нашиот Иван Трпоски. Медалот му се доделуваат за неговата исклучителна посветеност и ангажираност во своето работење во неговата земја Австралија, со што дал значаен придонес ... Дочитај »

За Света Недела голем Црковно – народен собир во Волино

За Света Недела голем Црковно – народен собир во Волино
July 17, 2016

Во чест на празникот Света Недела, 20 Јули / среда /, во Волино ќе се одржи голем Црковно –народен собир. Чествувањето ќе започне во 08,00 часот со Света празнична литургија во Црквата Света Недела, во сослужение на новиот парохискиот свештеник, ... Дочитај »

ФОТО: Заврши 7-та Волинска Регата

ФОТО: Заврши 7-та Волинска Регата
July 10, 2016

Денес, точно на пладне, при идеални временски услови, по течението на реката и каналот на Сатеска се одржа традиционалната седма Волинска регата 2016. За одбележување е дека оваа година регатата беше најмасовна до сега, со голем број на учесници, кои беа ... Дочитај »

Официјално:Волинска регата 2016 – седум години традиција, забава, релаксација

Официјално:Волинска регата 2016 – седум години традиција, забава, релаксација
June 27, 2016

Во недела 10.07 2016  година со почеток во 12:00 ч.  по седми пат ќе се одржи традиционалната “Волинска регата 2016″. Имено манифестацијата започна да се организира во 2010 година  по иницијатива на волинецот Саре Мочароски и истата нема натпреварувачки карактер, ... Дочитај »

Од златно и сребрено до дрвено и камено

Од златно и сребрено до дрвено и камено
June 26, 2016

Народот рекол дека убавите работи брзо се забораваат. Не така далеку се 2006,2007… 2015. Денес, кога сите тераат напред, ние се враќаме назат. Кога сите градат, ние растураме. Кога сите создаваат, ние разнебитуваме. А, бевме поблиску од сите. Нека фотографиите ... Дочитај »

Осветени волинските води, Роберт Терзиоски го фати светиот крст

Осветени волинските води, Роберт Терзиоски го фати светиот крст
January 19, 2016

Со традиционално фрлање на светиот крст, во речното корито на сретсело, во присуство на голем број на верници се изврши осветувањето на водите, со што се одбележа големиот православен празник Богојавление – Водици 2016 во Волино. Оваа година по 15 минутно ... Дочитај »