Живот

ПРОГРАМА ЗА ПРОСЛАВА НА “ВАСИЛИЦА ВОЛИНО 2016”

ПРОГРАМА ЗА ПРОСЛАВА НА “ВАСИЛИЦА ВОЛИНО 2016”
January 12, 2016

Среда, 13 Јануари 16.00 – ПАЛЕЊЕ НА ВАСИЛИЧАРСКИОТ ОГАН 18.00- 02.00 – ВАСИЛИЧАРСКА ПОСЕТА НА ДОМОВИТЕ НА ВОЛИНЦИ -/ зет, неста, гатач, тркалач со придружба на василичари и музиканти / Четврток, 14 Јануари 11.00 – ПОЧЕТОК НА ВАСИЛИЧАРСКОТО ПРАЗНУВАЊЕ СО ... Дочитај »

Официјално:Волинска регата 2015 – шест години традиција, забава, релаксација

Официјално:Волинска регата 2015 – шест години традиција, забава, релаксација
July 4, 2015

Во недела 11.07 2015 (сабота) година со почеток во 12:00 ч.  по шесттн пат ќе се одржи традиционалната “Волинска регата 2015″. Имено манифестацијата започна да се организира во 2010 година  по иницијатива на волинецот Саре Мочароски и истата нема натпреварувачки ... Дочитај »

Осветени волинските води Аце Терзиоски го фати светиот крст

Осветени волинските води Аце Терзиоски го фати светиот крст
January 19, 2015

Со традиционално фрлање на светиот крст, во речното корито на сретсело, во присуство на голем број на верници се изврши осветувањето на водите, со што се одбележа големиот православен празник Богојавление – Водици 2015 во Волино. Оваа година крстот го ... Дочитај »

1 јануари неработен ден за сите граѓани на Република Македонија

1 јануари неработен ден за сите граѓани на Република Македонија
December 27, 2014

Од министерството за труд и социјална политика, соопштуваат дека согласно со Законот за празниците на РМ , 1 јануари 2015 година (четврток), Нова Година, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија Дочитај »

Тогочевце – Волино, средба по триесет и една година

Тогочевце – Волино, средба по триесет и една година
September 20, 2014

Денес во Волино  имаше навистина несекојдневен настан. Селото Волино и селото Тогочевце, Лебане, Република Србија кои пред 31 година, во далечната 1983 година учествуваа во култната емисија Знање-Имање на тогашната РТ Београд и тоа Тогочевце како домаќин, а Волино како ... Дочитај »

Старата куќа на Милан Јовески замина во историјата

Старата куќа на Милан Јовески замина во историјата
July 23, 2014

Денес во Волино, во историјата замина уште една од солидно зачуваните стари градби. Станува збор за куќата на Милан Јовески(кој не одамна почина).  Куќата беше стара повеќе од 50 години, ѕидана од Волинските мајстори со познатите земјени плит блокови. На ... Дочитај »

Од денес поскапи цигарите, бензинот и струјата

Од денес поскапи цигарите, бензинот и струјата
July 1, 2014

Повторно ценовен шок за жителите на Македонија. Она за што и повеќемина очекуваа дека ќе се случи, денес се официјализираше. Нови повисоки цени за цигарите, струјата и горивата. Македонските до денес ќе плаќаат поскапа струја за 3,5 отсто. Поскапувањето доаѓа ... Дочитај »

Петок 13 – мит или вистина?

Петок 13 – мит или вистина?
June 13, 2014

Денеска е петок 13-ти, според верувањата денот на несреќата, баксуз ден, многумина го нарекуваат и“црн петок”. Се верува дека ова суеверје има длабоки корени во многу настани кои се случувале вообичаено во петок на 13-ти … заради сето ова многу суеверни ... Дочитај »

Фотосторија: Ѓомлезе на волински начин

Фотосторија: Ѓомлезе на волински начин
June 5, 2014

Ѓомлезето е најдобриот македонски традиционален специјалитет, каков што нема никаде во светов. Најмногу е застапен во Охрид и охридско. Може да се сретне под различни имиња ( ѓомлезец, ѓоа-мезе, тури-потпечи), но кај нас е познат како ѓомлезе. Се подготвува на ... Дочитај »

Ѓурѓовден 2014

Ѓурѓовден 2014
May 6, 2014

Со утринска литургија и традиционалното одење с крсти, со песната Крсти носам, Бога молам, Тропарот за Велигден и торжествениот поздрав Христос Воскресе-Вистина Воскресе Волинци го прославија празникот Ѓурѓовден, посветен на Св.Георгиј Победоносец. Литијата  предводена од свештеникот Диме Димоски ги обиколи ... Дочитај »