фото: Осветени Волинските води

January 19, 2012
фото: Осветени Волинските води

Со традиционално фрлање на светиот крст, во водите на реката Сатеска на средсело, денеска се одбележа големиот православен празник Богојавление – Водици 2012 во Волино.

Оваа година најсреќен и најбрз меѓу скокачите беше Јане Костески. Тој на сите Волинчани и православни верници  им посака здравје, среќа успех и бериќет во годината што ни престои.

Најсреќниот оваа година -Јане Костески

Најсреќниот оваа година -Јане Костески

На овогодинешното фрлање на крстот во Волино, присуствуваа  голем број на верници кои земаа осветена вода за здравје на своите семејства.

Богојавление – Водици во Волино низ слики…

Поврзани написи