Силно невреме го зафати Волино

August 11, 2012
Силно невреме го зафати Волино

Вчера во попладневните часови Волино и поширокиот Охридско-Преспански регион беа зафатени од силно невреме, проследено со врнежи од град и дожд, со ветер со брзина од 90 км и силни електрични празнења.

Како што соопшти Управата за хидрометеоролошки работи, на мерното место во Охрид се измерени 42 л/м2 наврнат дожд.

Првичните информации укажуваат на големи штети на земјоделските култури, особено на овошните насади.

Поврзани написи